e
sv

Türkiye’den Amerika’ya Uzanan Bir Girişim Hikayesi: Repzone

04 Nisan 2021 16:11
İletişim Danışmanı Serap Öcal'ın moderatörlüğünde gerçekleşen Girişim Rotası programının yeni bölüm konukları Repzone ekibinden Umut Sevin ve Ayhan Sivri'ydi. Türkiye'den Amerika'ya uzanan başarı hikayelerini, Repzone platformunun benzersiz özelliklerini ve hedeflerini bizlerle paylaştılar.

Repzone Kurucu Ortağı Umut Sevin “Amacımız şirketlere değer katabilmek”

İletişim Danışmanı Serap Öcal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Girişim Rotası programının yeni bölüm konukları Repzone ekibinden Umut Sevin ve Ayhan Sivri’ydi. Türkiye’den Amerika’ya uzanan başarı hikayelerini, Repzone platformunun benzersiz özelliklerini ve hedeflerini bizlerle paylaştılar.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

(Umut Sevin) 1999 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum ve Endüstri Mühendisliği okudum. İş hayatıma Procter&Gamble’da başladım. Ağırlıklı olarak P&G ve kurumsal hayatta devam ettikten sonra 2000li yılların ortalarına doğru girişimciliğe yöneldim ve kendi şirketimi kurdum. O dönemlerde şu anki ekosistem olmamasına rağmen bir yatırımcı ile birlikte şirketimizi kurduk ve ilerledik. Yaklaşık 3 senedir Amerika’da yaşıyorum, pandemi nedeniyle şu anda İstanbul’dayım ancak normalde New York’da yaşıyorum.

Yaklaşık 22 senelik iş hayatımda ağırlıklı olarak teknoloji firmalarında görev aldım. Şu anda kurmuş olduğum şirket de teknoloji ağırlıklı. Hızlı tüketim ürünleri ve perakende sektörüne çözümler üreten bir geçmişim var.

(Ayhan Sivri) 1990 yılında Marmara Üniversitesi, İktisat bölümünden mezun oldum ve İşletme Yönetimi üzerine yüksek lisansımı tamamladım. 30 yıllık iş hayatımda otomotivden telekomünikasyona kadar birçok sektörde satış, pazarlama ve müşteri deneyimi üzerine rollerde yer aldım. Aralarında Vodafone ve Türk Telekom gibi kurumsal şirketlerde çalıştıktan sonra yeni girişim şirketlere yönelmeye karar verdim. Yaklaşık 2 yıldır Repzone’un Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalışıyorum.

Kurumsaldan girişimciliğe geçiş hikayenizi öğrenebilir miyiz?

(Umut Sevin) P&G’de başlayan kurumsal bir deneyimim olmasına rağmen her zaman kendi şirketimi kurmak üzerine bir hayalim vardı. İlk zamanlar tabii ki zorluklarla karşılaştım ancak hem kurumsalın hem de girişimciliğin artı ve eksi yönleri var. Aslında önemli olan nerede mutlu olduğunuz. Ben girişimciliğe yönelmeyi seçtim ve tercihimden mutluyum.

Repzone’un kuruluş hikayesini ve Amerika’ya açılma sürecini öğrenebilir miyiz?

(Umut Sevin) İlk şirketimizi 2007 yılında kurduk ve 2015 yılına kadar ağırlıklı olarak saha satış otomasyon platformları üzerine çalıştık. Sahada ekipleri olan şirketlere yönelik uygulamalar yazarak ilerledik. O zamanlar bulut tabanlı teknolojiler çok yaygın değildi, genelde firmaların kendi sunucularına kurulan platformlar vardı. 2015 yılında bulut teknolojilerin yaygınlaşması ile beraber bütün yapımızı bulut tabanlı platforma taşıma kararı aldık ve Repzone bu şekilde ortaya çıktı. Daha sonra bir geliştirme sürecimiz oldu ve sonrasında ITU Innogate programına katıldık. Bu program ile birlikte Amerika’ya gittik ve yatırımcılar ve müşterilerle olan görüşmelerimiz sonrasında orada şirketimizi kurmaya karar verdik. Böylece daha önce çalıştığımız, deneyimimiz olan bir sektörde farklı çözümleri daha fazla ülkeye sunma şansı yakaladık.

Repzone platformunun sunduğu hizmetler ve benzersiz özellikleri neler?

(Ayhan Sivri) Platformumuz sahada ekibi olan firmaların bütün saha satış sürecini ve B2B süreçlerini yönetebilecekleri bulut tabanlı bir yapı. Sistem canlı harita tabanlı bir platform olduğundan saha ekiplerinizi anlık ve nokta bazlı takip edebilirsiniz. Sahada ister 100 kişilik ister 1000 kişilik ekibiniz olsun, hedefimiz bütün takımın en verimli şekilde çalışmasını sağlayan en iyi pratikleri tek platformda sunmak. Aralarında British American Tobacco, Bel, Henkel, Johnson&Johnson, Pierre Fabre, Diversey gibi birçok ulusal ve uluslararası firma ile birlikte çalışıyoruz. Saha satışlarında, B2B’de ve Global POS veri toplama alanlarında kullanılabilen uçtan uca bir platform sunuyoruz.

Repzone, mobil’de iOS ve Android’de çalışan ve web’de kullanılan bir B2B platform. Sistem hem on line hem de off line çalışma alt yapısına sahiptir. GSM alt yapısının hizmet vermediği lokasyonlarda siz gerekli işlemlerinizi yine mobil üzerinden gerçekleştirebilirsiniz ve mobil cihazınız servis hizmeti aldığında bilgiler otomatik olarak merkeze gönderilir.

Özellikle dinamik mobil formlar ve sağladıkları faydalar ile sadece hızlı tüketim ve perakende sektörü dışında telekomünikasyon, finans, sigorta ve daha birçok sektörde kullanılabilen bir platformdur.  Mobil CRM, takım yönetimi, perakende uygulamaları, saha satış otomasyonu B2B ve global POS data toplama gibi özellikleri ile firmalara uçtan uca yönetim sağlıyor.

Yapay zekadan uygulamanızda nasıl yararlanıyorsunuz?

(Umut Sevin) Dijitalleşme ile birlikte gelişen platformumuz yapay zeka destekli olmasıyla satış verimliliğini, takım üretkenliğini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkaran bir mimariye sahip. Birçok alanda yapay zeka kullanabilirsiniz. Biz görüntü işleme tarafında ve ağırlıklı olarak makine öğrenimi tarafında veri analizinde uyguluyoruz. Saha ekibi tarafından ziyaret edilen noktanın geçmiş satış verilerine bakıyoruz, o noktalarla benzeşen diğer noktaların satış verilerine bakıyoruz ve bu noktadan sipariş alabilirsiniz şeklinde öneriler sunuyoruz ve gerçeklemelerini takip ediyoruz.

Şu anda sahada uygulanan birçok metrik var. Satış sistemlerine baktığınızda her şirkette yüzlerce metrik takip ediliyor, bunlar ortalama sepet miktarından ziyaret frekanslarına kadar uzayan bir liste. Bizim asıl yapmak istediğimiz, geliştirdiğimiz sistem ile bu metriklerden hangilerinin sizin şirketiniz için daha önemli olduğunu geçmiş veriye bakarak göstermek. Amacımız bir kişinin tek başına analiz edemeyeceği büyüklükteki veriler üzerinden, şirketinizin aksiyon alabileceği metrikleri ortaya çıkartmak ve günün sonunda satışınızı arttırmak.

Hedefleriniz neler?

(Umut Sevin) Şirketlere değer katabilmek. Dünyada ulaşabileceğimiz çok fazla nokta ve sektör var. En iyi pratiklerle oluşturduğumuz bulut tabanlı B2B platformumuz ile şirketlere sürdürülebilir verimlilik sağlamak istiyoruz. Sağladığımız verimleri yüzdesel verilerle şu şekilde belirtebiliriz;

Takım üretkenliğinde %40

Stok verimliliğinde %25

Satış artışında %14

Müşteri memnuniyetinde %18 artış sağlayabiliyoruz.

Pandemi döneminde saha otomasyon sistemleri ile ilgili en büyük değişim nedir?

(Ayhan Sivri) Pandemi dönemi her alanı, sektörü derinden etkiledi ve büyük bir değişim süreci başladı. Özellikle dijital alanda başlayan bu değişim, saha otomasyonlarını da derinden etkiledi. Platformumuzun en önemli özelliklerinden olan Global POS data toplama, Türkiye özelinde ve global ölçekteki önemi ciddi boyutta arttı. Ayrıca B2B platformu üzerinden ulaşılamayan ve/veya eskisi kadar rutin ziyaret edilemeyen noktalardan sipariş, müşteri yönetimi vb. süreçlerin yönetilmesi kritik bir önem taşıyor. Bu alanda uçtan uca yönetimin ve veri toplamanın faydalarını görüyoruz.

Yayınımıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli