e
sv

“İyi Hissetmek Lüks Olmamalı” Diyen Bir Girişim Hikayesi: Studio Canlı

05 Nisan 2021 17:44
Moderatörlüğünü İletişim Danışmanı Serap Öcal’ın üstlendiği Girişim Rotası’nın yeni bölümünün konukları Studio Canlı platformunun kurucuları Ali Erhan Yılmaz ve Nilay Aydoğan idi. Uygulamanın benzersiz özelliklerini, pandemi sürecinde yarattıkları faydayı ve hedeflerini sorduk. Detaylar haberimizde.

Moderatörlüğünü İletişim Danışmanı Serap Öcal’ın üstlendiği Girişim Rotası’nın yeni bölümünün konukları Studio Canlı platformunun kurucuları Ali Erhan Yılmaz ve Nilay Aydoğan idi. Uygulamanın benzersiz özelliklerini, pandemi sürecinde yarattıkları faydayı ve hedeflerini sorduk. Detaylar haberimizde.

Studio Canlı nasıl bir platform, neyi amaçlıyor?

Studio Canlı “iyi hissetmek herkesin hakkı felsefesiyle” kurulmuş bir mobil uygulama.

Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde günde 10 dk bile olsa açıp size iyi gelen bir aktivite/egzersiz ya da dersi canlı canlı bulabiliyorsunuz bu uygulamada.

Kendimize iyi bakmak, iyi hissetmek, iyi yaşam bilincine sahip olmak ve kendimizi geliştirmek için ihtiyacımız olan her başlığı tek bir platformda, canlı dersler/egzersizler aracılığıyla ve herkesin erişebileceği rakamlarla sunuyor Studio Canlı.

En önemli özelliği ise, buradaki her içeriğin canlı ve etkileşimli olması… Dijitalleşme önemli elbette ama insan iyi hissetmek için yine de bir insani dokunuşa, bir insan desteğine ihtiyaç duyuyor diye düşündük ve biz de o insani dokunuşu kaybetmeyen bir platform yarattık.

Peki nereden çıktı bu fikir? Pandemi ile mi doğru?

Hayır Studio Canlı fikri uzun zamandır aklımızda olan bir fikir, zaten hayata geçişi de pandemiden önce oldu. Ben ve Nilay 2015’ten beri iyi yaşam üzerinde çalışan, son 6 yıldır mindfulness alanında eğitimler veren Mindfulness Academy’nin de kurucularıyız. Son 6 yılda 28.000 insana ve 57 kuruma mindfulness eğitimleri verdik. 8 ülkede etkinlikler yaptık, mindfulness alanındaki uluslar arası bir konsorsiyumun parçası olduk

Ancak son birkaç yıldır hep “daha çok insana nasıl iyilik götürebiliriz?” Diye düşünüyorduk.

İnsanların kendilerine uygun zamanlarda kullanabileceği, katılmak için bir yere giderek zaman kaybetmeyeceği, yüksek meblağlar ödemeyeceği, öte yandan ihtiyacı olan her şeyi bulabileceği, yeni insanlarla tanışıp sohbet edebileceği, hobiler edinebileceği, aklına bir şey takıldığında anında sorabileceği, özetle hem özgür, hem uygun fiyatlı hem de sosyal bir platform yaratmak üzerine kafa yoruyorduk. Sonuçta 2020’nin başında 6 aylık bir çalışma ile Studio’nun ilk versiyonunu hayata geçirdik.

Neler var Studio Canlı’da, neler bulabiliyoruz bir kullanıcı olarak?

Anlatmayı en sevdiğimiz yer burası sanırım. Gülüyoruz.

İyi yaşam, iyi hissetmek, gelişmek denince genelde akla gelen bazı trendler var. İçinde yaşadığımız korona zamanının da etkisiyle, iyi yaşam’ın ve kendimize iyi bakmanın önemi de daha bilinir oldu ve özellikle bazı başlıklar trend haline geldi. Örneğin meditasyon, yoga ya da mindfulness pratikleri hemen hemen hepimizin duyduğu ve “mutlaka yap” diye duyduğu pratikler haline geldi. Evet bu pratikler çok değerli ve yapılmasını biz de öneriyor ve Studio Canlı’da yer veriyoruz. Öte yandan iyi olma halinin tek bir pratiğe ya da trendlere indirgenmemesi gerektiğini düşünüyor ve bu nedenle “iyi yaşam”a bütünsel bakıyoruz.

Studio canlı’da mindfulness, meditasyon, nefes, yoga, beslenme, fitness, aile ve çocuk, güzellik ve bakım, hobi kulüpleri, psikoloji, kişisel gelişim/koçluk, günlük tutma gibi  onlarca kategoride içerikler sunuyoruz. Bana iyi gelen size iyi gelmeyebilir, ya da hayatımdaki dinamikler nedeniyle bana bugün iyi gelen pratikler yerine yarın daha iyi olmamı sağlayacak başka pratikler olabilir. Bazen tek ihtiyacımız oturup içimizden geçeni yazmak olabilir. Ya da yeni birileriyle tanışıp bir kitap/film/konu hakkında tartışmak isteyebiliriz. İyi olma haline bütünsel bakmayı seviyoruz biz, amacımız bu hali yaymak olduğundan, her başlığı dahil etmenin kapsayıcılığına inanıyoruz. Kullanıcılarımızın da bu çeşitlilikte sürekli onlara iyi gelecek bir şeyler bulabildiğini görmek doğru düşündüğümüzü gösteriyor.

Nasıl gidiyor Studio’nun hikayesi peki? Ne kadar kullanılıyor Studio?

Studio yolculuğunun henüz 1. Yılında ve küçük bir girişim olarak başladı hayatına. Ancak bu 1 yılda kendini tanıtmayı ve sevdirmeyi başardı. Pandemi döneminde insanlara çok iyi gelmesinin de bunda etkisi büyük elbette… Yüzbinlerce insan bu dönemde uygulamamızı indirdi ve tanıştı. Önce yolumuza daha küçük bir grup, daha az sayıda uzman ve daha az içerikle başladık. Gücümüz ona yetti de diyebiliriz. Adım adım hem uygulama deneyimimizi hem içeriklerimizi hem de kullanıcımızla olan ilişkimizi geliştirdik.

BUndan 4 ay önce “iyi hissetmek herkesin hakkı” manifestomuzu tam olarak yerine getirebilmek adına abonelik sistemine geçtik, iyi yaşamın her başlığında içerikler sunmaya başladık ve aynı zamanda Avrupa’ya açılma yolculuğunun da startını verdik (Evet ekip olarak kendimizi zorlamayı seviyoruz. Gülüyoruz)

Artık binlerce abonemiz her ay, ayda sadece 39,99 TLye 1000lerce canlı etkinliğe sınırsız katılabiliyor, özgürce dilediği dersi alıp egzersizi yapabiliyor, iyi olma halini lüks olmaktan çıkardık diye düşünüyoruz.

Avrupa yolculuğumuzun ise henüz çok başındayız ama şimdiden 9 ülkeden abonemiz olması bizi çok heyecanlandırıyor.

Bir de Coronathon başarınız var sanırız değil mi?

Evet Pandeminin henüz başlarında, insanlara iyi gelen girişimlerin değerlendirildiği, bazı bakanlıkların,  girişim ekosistemindeki önemli kurumların ve akademik dünyanın önde gelen isimlerinin de destek verdiği “Coronathon Türkiye”nin kazanan 12 girişiminden biri olmak bizi çok mutlu etmişti. O zaman uygulamamızı çıkaralı henüz 2 ay olmuştu ve bize sunulan bu güven doğru yolda olduğumuzun ilk göstergesiydi. Bize verdikleri destekler için Cornotahon Türkiye düzenleme komitesi ve tüm opaydaşlarına tekrar teşekkür edelim bu vesileyle.

Sonrasında bize köşesinde yer vererek destek olan Sn Ertuğrul Özkök’e ve yolculuğumuzun her adımında desteğini esirgemeyen Apple Türkiye ekibine de teşekkür etmeden geçmeyelim elbette.

Kullanıcıların size tercih etmesindeki en önemli nedenler neler sizce?

  • Kullanıcılarımıza tek bir platformda ihtiyacı olan her şeyi çok uygun bir rakama sunuyoruz
  • Tüm içeriklerimiz canlı ve etkileşimli
  • Sürekli yeni programlarımızla alternatifleri çoklaştırıyoruz
  • Kullanıcılarımız dilerse diledikleri bir eğitmenden özel ders/pratik alabiliyor
  • İsterlerse kişiye özel programları da saedce onlar için tasarlayabiliyoruz

Sanırım en önemli neden ise biz alışkanlık yaratabiliyoruz. Kişiye özel önerilerimiz, insanların sosyalleşme ihtiyaçlarını da karşılayabilmemiz gerçek bir “iyi yaşam” komunitesi/ailesi olmamızın önünü açtı.

Aile demişken bunu anlatmazsak olmaz, geçtiğimiz ay bir grup abonemiz 1 ay boyunca bir eğitmenimiz rehberliğinde harika 2 tiyatro oyununuz çalıştı ve 24 Mart tiyatrolar gününde Studio Canlı sahnesinde kendi aboneleri çıkıp tiyatro oyunu sahneledi. Hepimiz de bayıla bayıla izledik performanslarını, gerçekten harika bir iş çıkarmışlardı. Bu sanıyoruz Dünya’da bir ilk J

Studio sadece bireylere mi hizmet veriyor?

Studionun son kullanıcısı elbette bireyler, ancak çalışanlarına iyi yaşam hediye etmek isteyen, ekip arkadaşları ile sadece işi değil hayatı paylaşan kurumlar da Studio’ya toplu abonelik yoluyla katılıyor. Henüz ilk yılımızda 30’a yakın büyük kurum ile çalışmış olmak bizi çok mutlu ediyor elbette.

Kullanıcılarımız açısından bakarsak da, çalışma arkadaşları ile birlikte sosyalleşmek, birlikte spor yapmak, birlikte hobiler edinmek insanlara çok iyi geliyor.

Ayrıca Studio Canlı iyi yaşam’a kişisel gelişim başlığını da dahil ettiği için kurumlar tarafından daha da fazla seviliyor. Onlara özel eğitim/gelişim ihtiyaçlarını da yine onlara özel sınıflarda canlı canlı çözebiliyorlar.

Göreceksiniz önümüzdeki günlerde gelişimin wellbeing (iyi yaşam) ile birlikte düşünülmesi yeni yaşam düzenimizin olmazsa olmazı haline gelecek ve pek çok kurum çalışanlarına özgürce iyi olma ve gelişim sunma çözümleri arayacak. Biz Studio Canlı ile Türkiye’de bu oluşumun önünü açmış olmaktan gurur duyuyoruz.

Bizimle paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?

En başta söylediğimiz gibi bizim varoluş amacımız “iyi olma halini yaymak” çünkü “iyi hissetmek temel bir hak ve herkes için erişilebilir olmalı” diye düşünüyoruz.

Bu açıdan Studio Canlı bir sosyal girişim. Sosyal girişim olmanın sorumluluklarını da elimizden geldiğince pek çok farklı kanaldan yerine getirmeye çalışıyoruz. Ana hizmetimizin “iyi olma halini yaymak ve demokratize etmek” olmasının yanı sıra bütçemizin önemli bir bölümünü de sosyal destek projelerine ayırmaya çalışıyoruz. Örneğin bu sene yaşadığımız İzmir depremi ardından o bölgedeki herkese uygulamamızı 3 ay ücretsiz açtık ya da Aralık ayında duyurduğumuz bir kampanya ile bu dönemde bizi desteklemek için can siperane çalışan sağlık çalışanlarına uygulamamızı yine 3 ay ücretsiz açtık.

İyi hissetmek, kendine iyi bakmak, zihin, ruh ve beden sağlığına dikkat etmek hepimizin ihtiyacı. Bu ihtiyaca destek olmak isteyen, toplumumuzu bu anlamda yukarı taşımak isteyen her kuruma da bir çağrımız var. İyi ve sağlıklı yaşam için toplumu destekleyici projeler yapmak isterseniz Studio Canlı platformunu memnuniyetle kullanabilirsiniz.

İyi yaşam bilincini yaymak isteyen tüm bireylere de bir çağrımız var. Studio Canlı’yı ne kadar çok paylaşarak bize destek olursanız çok sevinir, daha çok insana “iyi olma” halini götürebiliriz. İyi olmaya hepimizin ihtiyacı var, gelin hep birlikte daha iyi hissedelim!

Canlı yayının tekrarı Serap Öcal Youtube kanalından izlenebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli