e
sv

Findeks ile Sektörün Gözünden’in Bu Ayki Konusu Hızlı Tüketim Ürünleri Sektöründe Alacak Riski Yönetimi Oldu

13 Nisan 2021 11:00
Findeks YouTube kanalında beşincisi düzenlenen “Findeks ile Sektörün Gözünden” webinar etkinliği, bu ay “Hızlı Tüketim Ürünleri Sektöründe Alacak Riski Yönetimi” başlığında gerçekleştirildi.

Findeks ev sahipliğinde her ay farklı sektörün ele alındığı “Findeks ile Sektörün Gözünden” webinar serisi tüm hızıyla devam ediyor. Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. Fon Yönetim Müdürü Mustafa Gökhan Dalgıç ve Danone Türkiye Alacak ve Risk Yönetimi Müdürü Ayşegül Erdem’in katıldığı İletişim Yazarı, Netizen Kurucusu Ümit Öncel’in moderatörlüğündeki yayında, hızlı tüketim ürünleri sektöründe alacak riski yönetimi konusu gündeme alındı.

Gerçekleştirilen canlı yayında, pandemi sürecinin hızlı tüketim sektörüne etkileri ile sektörün yaşadığı dijital dönüşüm ve e-ticaretteki büyüme trendi ele alındı. Bununla birlikte hızlı tüketim sektöründe satış kanalları, burada yaşanan dönüşüm ve Findeks’in sunduğu hizmetlerin kullanımı ile alacak riski yönetimi konularına da değinildi.

“Findeks’in güvenilir bilgi paylaşımı, risk yönetiminin vazgeçilmez bir bileşeni oldu”

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada hızlı tüketim sektörünün şimdiye kadar hiç bu kadar hareketli bir dönemden geçmediğine dikkat çeken Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. Fon Yönetim Müdürü Mustafa Gökhan Dalgıç; “Pek çok kurumun önceliği bu süreci en az zararla atlatmak olsa da bazı şirketler, dijital dönüşüm yatırımları ile beraber güçlü hizmetler sundular ve mevcut süreçlerinde verimliliklerini arttırırken, yeni ve beklenmedik alanlarda ortaya çıkan talebi karşılamak için de aksiyon almayı başardılar. Pandemi ve sebep olduğu zorlu süreçten henüz tamamen çıkamamış olsak da artık güncel durumun ötesine geçip işletmelerimizi iyileşme ve büyüme için nasıl hazırlayacağımızı düşünmenin vakti çoktan geldi. Bunu yaparken de hesaplı, dijital ve seçici müşterilerimizi odağımıza koyup, onlara çoklu kanal satışları ile sorunsuz deneyimler sağlamamız kaçınılmaz oldu. Teknoloji ile desteklenmiş veri akışı ve analizler ile risk yönetimini mikro düzeyde yaparak, finansal koşullardaki dalgalanmaların olası etkilerini de minimize etmemiz gerekiyor. Bu noktada Findeks’in dijital ortamda sunduğu güvenilir bilgi paylaşımı, risk yönetiminin vazgeçilmez bir bileşeni oldu” şeklinde konuştu.

“Hızlı tüketim sektörü 2020 yılını %25’lik bir büyüme ile kapattı”

Geçtiğimiz yıla hızlı tüketim sektöründe de COVID-19’un damga vurduğunu belirten Danone Türkiye Alacak ve Risk Yönetimi Müdürü Ayşegül Erdem, “Hızlı tüketim sektörü 2020 yılını %25’lik cirosal büyüme ile kapatmış olmakla birlikte alt kategori ve kanallar bazında çok değişkenlik gösteren, e-ticaret ve dijitalleşmenin ön planda olduğu bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Tüketici davranışları ve trendlerinin hızla değiştiği  küresel ölçekli bu pandemi döneminde riskleri ve fırsatları öngörerek proaktif ve inovatif olmanın  önemi çok daha iyi anlaşıldı. Bunları hayata geçirmenin ise ancak  yeterli data ve teknolojiye sahip olmakla mümkün olduğunu da hep birlikte tecrübe ettik.  Pek çok belirsizlik barındıran pandemi dönemi sonrası için de  değişen tüketici trendlerini iyi analiz eden,  bunlara hızlı yanıt verebilecek donanıma sahip olan firmalar fark yaratacaktır. Yaşanan zorluklarla birlikte şirketlerin gündeminde ön sıralara oturan alacak risklerinin yönetiminde ise Findeks , sektör ihtiyaçlarını görüp bunlara yönelik pek çok etkin ve güvenilir aracı yeterli data ve teknik alt yapısıyla şirketlere sunarak bu alanda önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.

Program yayınının tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli